Przy relatywnie małej różnicy temperatury pomiędzy czynnikami (powietrze z/powietrze do pomieszczenia) i dodatkowo bardzo kiepskich współczynnikach wymiany ciepła w przypadku gazów wydaje się, że zastosowanie tego typu wymiennika ciepła będzie miał spore ograniczenia w zastosowaniu "domowym/mieszkaniowym". Ze względów jak jw. w skali domowej grat będzie dość słusznych rozmiarów. Najlepiej byłoby mieć do dyspozycji kawałek poddasza czy strychu. Dodatkowo aby to miało sens musisz mieć w domu instalację wentylacyjną z "prawdziwego zdarzenia" która pozwoli Ci z jednej strony zebrać i doprowadzić do rekuperatora całe zużyte powietrze wentylacyjne z jednej strony a z drugiej rozprowadzić po mieszkaniu powietrze świeże ogrzane wcześniej w rekuperatorze.
Coś takiego jak na uproszczonych schematach:
http://tiny.pl/h13wc
Jeśli takiej instalacji nie posiadasz to dostosowanie domu/mieszkania do współpracy z rekuperatorem będzie wymagało sporo zachodu.
Dodatkowo należy pamiętać, że taka instalacja grawitacyjnie nie zadziała. Będzie trzeba wymusić odpowiednie przepływy powietrza wentylatorami. Daje to dodatkowe zużycie energii elektrycznej jak również hałas.
Najlepiej by było gdybyś sobie gdzieś zobaczył taką instalację w praktyce.